Якщо в Сибіру розтануть льодовики, можуть прокинутися віруси віком 30 тисяч років

0
5

Вчені, які кілька десятків років провели в Заполяр’ї, стверджують, що танення льодовиків може привести до набагато більш серйозних наслідків, ніж ми припускали. Виявилося, під товстим шаром сибірських крижин може бути безліч старих вірусних захворювань, здатних прокинутися в результаті глобального потепління. Віруси можуть представляти небезпеку і почати заражати людей, якщо льодовики,де вони укладені, почнуть танути.
2 роки тому французькі вірусологи під керівництвом Шанталь Абергель і Жана-Мішеля Клаври виявив в Сибірському регіоні Росії 30-тисячолітній Mollivirus sibericum. Після того, як штам доставили в центр вивчення і провели досліди, з’ясувалося, що він здатний вразити амеб класу Аcanthamoeba, вражаючих рогівку ока.

У першій половині 1990-х років в льодовиках Російської тундри фахівці вперше знайшли такий мимивирус, який спершу помилково вважали простий бактерією. Але мімівіруси володіють особливими генами для створення амінокислот і протеїнів особливої структури. В даний час ще йде детальне вивчення цього складного генома, що включає більше 1000 генів. Це неймовірно багато, адже порівняно з них вірус імунодефіциту людини має всього 9 генів. При цьому, вірус-гігант навіть можна розгледіти у простій оптичний мікроскоп, він досягає приблизно пів-мікрометра в обсязі. В класифікації вірусів і мікробів ці види знаходиться посередині.

Не так давно фахівці висунули теорію, стосовно того, що такі величезні штами можуть вибратися на волю з-під льодовиків і заразити собою людство. Однак, все ж більше число вчених вважає, що це припущення, швидше, нагадує сюжет старого фільму жахів.

Так, наприклад, науковий експерт видання “New York Times” Карл Циммер, який нещодавно презентував свій науковий труд «Планета вірусів», де докладно описав всі існуючі недуги і збуджують їх бактерії, впевнений, що розвиток подібного сценарію майже неможливо.

«Саме цей вид вірусу небезпечний тільки для амеб. Тому, якщо ви амеба, тоді вам, безумовно, варто переживати», – іронічно прокоментував Циммер запитання журналіста видання ” Бізнес Інсайдер в 2015-м.
“Ще ні один небезпечний для людей збудник хвороби не зумів вирватися з льодовиків, хоча, це не означає, що в майбутньому не можуть з’явитися нові штами. При цьому у нині живих істот вистачає своїх вірусів, тому навіть заморожені в сибірських льодах збудники хвороб я б розташував у кінці переліку усіх можливих небезпек”.

А зовсім недавно Циммер повернувся до цієї теми в ході інтернет-спілкування з Business Insider. Науковий оглядач зазначив, що зразки мимивирусов знайшли у воді, яку збирали з льоду, а потім розморозили примусово. Інакше кажучи, сьогодні ці віруси все ще знаходяться в замороженому вигляді і не можуть розповсюджуватися по Сибіру, як мікроскопічні маніяки –вбивці, знищуючи все живе на своєму шляху.

“Вони не самі опинилися на поверхні, їх зібрали і розморозили в лабораторіях. На мою думку, це ще один доказ того, що спалах давніх вірусів малоймовірна, або її можливість вкрай низька”, – вважає експерт.

При цьому для науки важливість такої знахідки складно переоцінити, адже завдяки зразками вірусу, якому вже 30 тисяч років, вчені можуть більш детально дослідити природу збудників захворювань, які є більш складними, ніж здається на перший погляд, або ніж учені вважали раніше. Якщо міркувати про розмір цих збудників, можна сказати, що віруси-гіганти в 30 разів крупніше нам відомих. В полі мікроскопа Mollivirus sibericum набагато більше, ніж звичайні збудники захворювань. Крім того, стародавній сибірський вірус відрізняється від інших також наявністю 500 окремих генів, які несуть відповідальність за створення складних протеїнів.

Ці віруси – насправді цікавий матеріал для вивчення і змушує багатьох замислитись над тим, що ж із себе в дійсності являють ці організми. Цікаво, що з технічної сторони збудників хвороб завжди приймали за неживих інфекційних агентів. Оскільки вони здатні діяти виключно, перебуваючи в живих клітинах, уражених ними ж. Однак, мімівіруси, які вчені вивчають в наші дні, показують властивості, подібно живим організмам, вони відрізняються працюючим метаболізмом.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я